Spices & Masala

157 products

  • Heera Edible Gum 100 g – Edible Gum Heera Edible Gum 100 g – Edible Gum

    Heera Edible Gum 100 g – Edible Gum

    8 in stock Next business day delivery

    Heera Edible Gum is a traditional ingredient used in South Asian cuisine for select sweets and other traditional recipes. Net weight:100 g Storage/Use:Store in a cool, dry place and protect from moisture. Prepare and use exclusively in accordance with the respective recipe.

    8 in stock Next business day delivery

    €1,99

  • Heera Tragacanth Gum 100 g – Tragacanth Gum Heera Tragacanth Gum 100 g – Tragacanth Gum

    Heera Tragacanth Gum 100 g – Tragacanth Gum

    6 in stock Next business day delivery

    Heera Goond Katira is a traditional ingredient in South Asian cuisine. After proper preparation, it is used for various traditional dishes and drinks. Net quantity:100 g Storage/Use:Store in a cool, dry place. Prepare according to the respective recipe before use and follow the preparation instructions.

    6 in stock Next business day delivery

    €3,49

  • TRS Fennel Seeds – Whole Fennel Seeds TRS Fennel Seeds – Whole Fennel Seeds

    TRS Fennel Seeds – Whole Fennel Seeds

    Next business day delivery

    TRS Fennel Seeds are whole, aromatic fennel seeds with a pleasantly sweet and savory taste. They are ideal for curries, masalas, rice dishes, chutneys, tea, and many Indian and South Asian dishes. Fennel seeds can be used whole or freshly ground. Net weight:Depending on the selected variant: 100 g, 400 g, or 1 kg Storage/Usage:Store in a cool, dry place away from light. Use whole, lightly toasted, or freshly ground depending on the recipe.

    Next business day delivery

    €1,99 - €9,99Unit price label€19,90/kg

  • TRS Nutmeg Jaifal 100g TRS Nutmeg Jaifal 100g

    TRS Nutmeg Jaifal 100g

    6 in stock Next business day delivery

    TRS Nutmeg Jaifal offers an intense aroma and warming spice notes for your kitchen. This 100g pack contains high-quality, whole nutmegs, ideal for grinding or direct use in curries, stews, and desserts. Its characteristic, slightly sweet aroma enriches both savory and sweet dishes. Perfect for Indian and international cuisine.

    6 in stock Next business day delivery

    €5,99

  • TRS Whole Coriander Seeds (Dhania / Coriander Seeds) TRS Whole Coriander Seeds (Dhania / Coriander Seeds)

    TRS Whole Coriander Seeds (Dhania / Coriander Seeds)

    19 in stock Next business day delivery

    TRS Whole Coriander Seeds (Dhania) are aromatic seeds for Indian and international cuisine. They are ideal for curries, masalas, chutneys, marinades, and rice dishes. For a more intense aroma, the coriander seeds can be lightly toasted before use and then freshly ground. Net weight:Depending on the selected variant: 100 g or 400 g Storage/Use:Store in a cool, dry place away from light. Use whole or lightly toast and freshly grind as desired.

    19 in stock Next business day delivery

    €1,79 - €3,99Unit price label€17,90/kg

  • TRS Dalchini Cinnamon Sticks TRS Dalchini Cinnamon Sticks

    TRS Dalchini Cinnamon Sticks

    17 in stock Next business day delivery

    TRS Dalchini Cinnamon Sticks are aromatic whole cinnamon sticks for Indian and international cuisine. Ideal for refining curries, rice dishes, chai, tea, and desserts. The cinnamon sticks can be cooked whole or crushed depending on the recipe. Net weight:Depending on the selected variant: 50 g, 200 g, or 400 g Storage/Usage:Store in a cool, dry place away from light. Cook whole or crush/grind as needed.

    17 in stock Next business day delivery

    €1,79 - €6,99Unit price label€35,80/kg

  • TRS Star Anise 50 g – Whole Anise Stars TRS Star Anise 50 g – Whole Anise Stars

    TRS Star Anise 50 g – Whole Anise Stars

    6 in stock Next business day delivery

    TRS Star Anise is an aromatic spice with an intensely spicy-sweet flavor. The whole star anise pods are ideal for curries, masalas, rice dishes, chai, tea, and desserts. Star anise can be cooked whole and removed before serving. Net weight:50 g Storage/Usage:Store in a cool, dry place away from light. Depending on the recipe, cook whole or use crushed.

    6 in stock Next business day delivery

    €2,99

  • TRS Methi Seeds (Fenugreek Seeds) TRS Methi Seeds (Fenugreek Seeds)

    TRS Methi Seeds (Fenugreek Seeds)

    16 in stock Next business day delivery

    TRS Methi Seeds (Fenugreek Seeds) are whole fenugreek seeds with a robust, slightly bitter and spicy aroma. They are traditionally used in Indian and South Asian cuisine and are ideal for curries, dals, vegetable dishes, pickles, and spice blends. For a more intense aroma, the seeds can be lightly toasted or freshly ground before use. Net weight:Depending on the selected variant: 100 g or 300 g Storage/Use:Store in a cool, dry place away from light. Depending on the recipe, use whole, lightly toasted, or freshly ground.

    16 in stock Next business day delivery

    €1,99 - €4,99Unit price label€19,90/kg

  • TRS Black Sesame Seeds TRS Black Sesame Seeds

    TRS Black Sesame Seeds

    10 in stock Next business day delivery

    TRS Black Sesame Seeds are aromatic sesame seeds with a pleasantly nutty flavor. They are ideal for refining bread and pastries, salads, rice dishes, and Indian and Asian cuisine. For a more intense aroma, the black sesame seeds can be lightly toasted before use. Net weight:Depending on the chosen variant: 100 g or 400 g Storage/Use:Store in a cool, dry place away from light. Use directly or briefly toast without oil for a stronger flavor.

    10 in stock Next business day delivery

    €2,49 - €4,99Unit price label€24,90/kg

  • TRS Hulled Sesame Seeds TRS Hulled Sesame Seeds

    TRS Hulled Sesame Seeds

    6 in stock Next business day delivery

    TRS hulled sesame seeds have a mild, pleasantly nutty flavor and are very versatile. They are ideal for bread and pastries, salads, rice dishes, tahini, as well as Indian, Oriental, and Asian cuisine. For a more intense aroma, the sesame seeds can be lightly toasted before use. Net weight:Depending on the selected variant: 100 g or 400 g Storage/Use:Store in a cool, dry place away from light. Use directly or lightly toast without oil for a richer aroma.

    6 in stock Next business day delivery

    €1,99 - €6,99Unit price label€19,90/kg

  • TRS Panch Puren 100 g – Indian Five-Spice Blend TRS Panch Puren 100 g – Indian Five-Spice Blend

    TRS Panch Puren 100 g – Indian Five-Spice Blend

    6 in stock Next business day delivery

    TRS Panch Puren is a traditional South Asian spice blend consisting of five whole spices. This aromatic mix is primarily used to season curries, vegetable dishes, and lentil dishes. The spices can be toasted in hot oil, which releases their characteristic aroma. Net weight:100 g Storage/Use:Store in a cool, dry place away from light. Depending on the recipe, toast the spice blend briefly in hot oil before adding other ingredients.

    6 in stock Next business day delivery

    €1,79

  • TRS Tukmaria 100 g – Basil Seeds TRS Tukmaria 100 g – Basil Seeds

    TRS Tukmaria 100 g – Basil Seeds

    6 in stock Next business day delivery

    TRS Tukmaria are basil seeds, which are used especially in South Asian cuisine for drinks and desserts. After soaking, the seeds swell and develop a characteristic gelatinous coating. Ideal for Falooda, milk drinks, desserts, and other traditional recipes. Net quantity:100 g Storage/Use:Store in a cool, dry place away from light. Before use, soak in water according to the recipe and let swell.

    6 in stock Next business day delivery

    €1,99

  • TRS Anardana Whole 100 g – Dried Pomegranate Seeds TRS Anardana Whole 100 g – Dried Pomegranate Seeds

    TRS Anardana Whole 100 g – Dried Pomegranate Seeds

    6 in stock Next business day delivery

    TRS Anardana Whole are dried pomegranate seeds with a characteristically tart and fruity taste. They are used especially in Indian and South Asian cuisine and are suitable for seasoning curries, chutneys, vegetable and rice dishes. The whole Anardana seeds can be used directly or ground, depending on the recipe. Net quantity:100 g Storage/Use:Store in a cool, dry place away from light. Use whole or grind before preparation, depending on the recipe.

    6 in stock Next business day delivery

    €2,29

  • Last stock! Heera Red Peanuts – Red Peanuts Heera Red Peanuts – Red Peanuts

    Heera Red Peanuts – Red Peanuts

    3 in stock Next business day delivery

    Heera Red Peanuts are red peanuts with a strong, nutty flavor and a crunchy texture. They are suitable for roasting, cooking, and refining various Indian and Asian dishes, as well as for preparing snacks and chutneys. Net weight:Depending on the selected variant: 375 g or 1.5 kg Storage/Use:Store in a cool, dry place away from direct sunlight. Roast, boil, or use as needed according to the desired recipe.

    3 in stock Next business day delivery

    €3,49 - €12,99Unit price label€9,31/kg

  • TRS Coarse Semolina – Durum Wheat Semolina TRS Coarse Semolina – Durum Wheat Semolina

    TRS Coarse Semolina – Durum Wheat Semolina

    14 in stock Next business day delivery

    TRS Coarse Semolina is a coarse-grained durum wheat semolina for versatile use in the kitchen. Ideal for traditional desserts, semolina dishes, doughs, pasta, and various South Asian and Mediterranean recipes. The coarse grain size provides a characteristic texture and is suitable for both cooking and baking. Net weight:Depending on the chosen variant: 500 g or 1.5 kg Storage/Use:Store in a cool, dry place away from light. Use for cooking, baking, or preparing doughs and desserts according to the recipe.

    14 in stock Next business day delivery

    €2,99 - €7,99Unit price label€5,98/kg

  • TRS Nigella Seeds 100g TRS Nigella Seeds 100g

    TRS Nigella Seeds 100g

    6 in stock Next business day delivery

    TRS Kalonji – high-quality nigella seeds in a convenient 100g pack. These aromatic seeds are a versatile spice in Indian and Middle Eastern cuisine. With their characteristic, slightly bitter flavor, they are perfect for seasoning bread, curries, vegetable dishes, and marinades. Rich in natural oils and aromas – ideal for authentic recipes and traditional dishes. Carefully selected and packed for maximum freshness and quality.

    6 in stock Next business day delivery

    €1,99

  • Heera Black Cumin Seeds 50g Heera Black Cumin Seeds 50g

    Heera Black Cumin Seeds 50g

    6 in stock Next business day delivery

    Heera Kala Jeera – the black cumin aroma for authentic Indian cuisine. This high-quality spice stands out with its intense, slightly sweet aroma and adds a characteristic touch to curries, rice dishes, and stir-fried vegetables. The 50g pack offers the perfect amount for regular use in the kitchen. Kala Jeera is a classic of Indian spice culture and enriches every dish with authentic flavor. Ideal for lovers of Indian cuisine and adventurous cooks.

    6 in stock Next business day delivery

    €2,49

  • Heera Linseeds 100g Heera Linseeds 100g

    Heera Linseeds 100g

    6 in stock Next business day delivery

    Heera Linseeds – high-quality flax seeds in a practical 100g pack. Rich in omega-3 fatty acids and fiber, ideal for a balanced diet. Perfect for refining muesli, yogurt, smoothies, or baked goods. These small, nutty seeds impress with their mild taste and versatile use in the kitchen. Carefully selected and packed for maximum freshness and quality.

    6 in stock Next business day delivery

    €2,49

  • TRS Ground Black Pepper TRS Ground Black Pepper

    TRS Ground Black Pepper

    6 in stock Next business day delivery

    TRS Black Pepper Powder is an aromatic spice for daily cooking. The finely ground black pepper is suitable for seasoning and refining curries, meat and vegetable dishes, soups, sauces, marinades, and many other foods. A versatile basic spice for Indian, Asian, and international cuisine. Ingredients:Please take ingredients and allergen information exactly from the packaging. Net quantity:Depending on the selected variant: 100 g or 400 g Storage/Use:Store in a cool, dry place away from direct sunlight. Use to taste for seasoning and refining dishes.

    6 in stock Next business day delivery

    €2,79 - €7,99Unit price label€27,90/kg

  • TRS Black Pepper Whole TRS Black Pepper Whole

    TRS Black Pepper Whole

    13 in stock Next business day delivery

    TRS Black Pepper Whole consists of whole black peppercorns with a strong, spicy aroma. The peppercorns are suitable for freshly grinding as well as for seasoning curries, meat and vegetable dishes, soups, sauces, and marinades. A versatile staple spice for Indian, Asian, and international cuisine. Ingredients:Please take the ingredients and allergen information directly from the packaging. Net weight:Depending on the selected variant: 100 g or 400 g Storage/Usage:Store in a cool, dry place away from direct sunlight. Cook whole or grind fresh and use to season and refine to taste.

    13 in stock Next business day delivery

    €2,99 - €8,99Unit price label€29,90/kg

  • TRS White Pepper Ground 100 g TRS White Pepper Ground 100 g

    TRS White Pepper Ground 100 g

    6 in stock Next business day delivery

    TRS White Pepper Powder is a finely ground spice with a characteristically pungent aroma. It is excellent for seasoning soups, light sauces, meat, fish, and vegetable dishes, as well as for numerous Asian and international recipes. Due to its light color, white pepper is particularly convenient for dishes where dark pepper specks should be avoided. Ingredients:Please take the ingredients and allergen information exactly from the packaging. Net quantity:100 g Storage/Use:Store in a cool, dry place away from direct sunlight. Use to season and refine dishes according to taste.

    6 in stock Next business day delivery

    €2,69

  • TRS Mild Madras Curry Powder – Mild Madras Curry Powder TRS Mild Madras Curry Powder – Mild Madras Curry Powder

    TRS Mild Madras Curry Powder – Mild Madras Curry Powder

    Next business day delivery

    TRS Mild Madras Curry Powder is an aromatic Indian spice blend with a mild level of heat. This curry powder is ideal for seasoning curries, vegetable, rice, and meat dishes, as well as sauces and marinades. The well-balanced spice blend provides a savory Madras curry flavor and can be used in a variety of ways in Indian and Asian cuisine. Ingredients:Please refer to the packaging for the exact ingredients and allergen information. Net weight:Depends on the selected variant. Storage/Use:Store in a cool, dry place away from light. Use to season curries, sauces, marinades, and other dishes according to taste.

    Next business day delivery

    €1,79 - €11,99Unit price label€17,90/kg

  • TRS Coarse Black Pepper TRS Coarse Black Pepper

    TRS Coarse Black Pepper

    16 in stock Next business day delivery

    TRS Black Pepper Coarse is coarsely ground black pepper with a strong, spicy aroma. The coarser grain is ideal for seasoning and refining meat and vegetable dishes, curries, marinades, soups, and sauces. Versatile for use in Indian, Asian, and international cuisine. Ingredients:Please refer to the packaging for exact ingredients and allergen information. Net quantity:Depends on the chosen variant. Storage/Use:Store in a cool, dry place away from light. Use to season and refine dishes according to taste.

    16 in stock Next business day delivery

    €2,99 - €9,99Unit price label€29,90/kg

  • TRS Garam Masala – Indian Spice Blend TRS Garam Masala – Indian Spice Blend

    TRS Garam Masala – Indian Spice Blend

    Next business day delivery

    TRS Garam Masala is an aromatic Indian spice blend for numerous traditional dishes. The finely balanced mix adds a bold, spicy flavor to curries, dals, rice dishes, vegetables, and meat dishes. Garam Masala is one of the classic spice blends of Indian cuisine and can be used during cooking or for final seasoning, depending on the recipe. Ingredients:Please take the ingredients and allergen information exactly from the packaging. Net quantity:Depending on the selected variant. Storage/Usage:Store in a cool, dry place away from light. Use to season and refine Indian dishes to taste.

    Next business day delivery

    €2,49 - €12,99Unit price label€24,90/kg


You have seen 96 out of 157 products

Indian & international spices

At Lebensmittel Go, discover a wide selection of Indian and international spices for aromatic dishes. From classic individual spices to popular spice blends, you will find the perfect ingredients for Indian, Pakistani, and Asian cuisine here.

Our range includes, among others, cumin, turmeric, coriander, fennel seeds, chili powder, garam masala, curry spices, and many other specialties. Discover well-known brands such as TRS and other international manufacturers.

Whether for curry, biryani, dal, meat, vegetable, or rice dishes – with the right spices, you can prepare traditional recipes and new dishes with great flavor.

Order your spices conveniently from Lebensmittel Go and discover the diversity of South Asian cuisine.

© 2026 LebensmittelGo

  • American Express
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • Visa