Spices & Masala

157 products

  • TRS Turmeric Powder TRS Turmeric Powder

    TRS Turmeric Powder

    11 in stock Next business day delivery

    TRS Turmeric Powder is finely ground turmeric with a characteristic aroma and a rich golden-yellow color. This versatile spice is perfect for curries, rice dishes, dal, soups, vegetable dishes, and many other Indian and Asian meals. Ingredients:Please refer to the packaging for exact ingredients and allergen information. Net quantity:Depending on the selected variant. Storage/Usage:Store in a cool, dry place away from light. Use for seasoning and refining according to the recipe.

    11 in stock Next business day delivery

    €1,99 - €10,99Unit price label€19,90/kg

  • TRS Crushed Chillies – Crushed Chillies TRS Crushed Chillies – Crushed Chillies

    TRS Crushed Chillies – Crushed Chillies

    Next business day delivery

    TRS Crushed Chillies are coarsely ground dried chili peppers with a bold heat and intense aroma. They are ideal for seasoning curries, meat and vegetable dishes, soups, sauces, marinades, and many Indian and Asian meals. Ingredients:Please take the ingredients and allergen information exactly from the packaging. Net quantity:Depending on the selected variant. Storage/Usage:Store in a cool, dry place away from light. Use sparingly, depending on the desired level of heat.

    Next business day delivery

    €2,99 - €14,99Unit price label€29,90/kg

  • TRS Hot Madras Curry Powder 100g TRS Hot Madras Curry Powder 100g

    TRS Hot Madras Curry Powder 100g

    Next business day delivery

    TRS Hot Madras Curry Powder brings intense spice and authentic Indian aroma to your kitchen. This high-quality spice powder is blended from carefully selected spices and is perfect for curries, marinades, and spicy dishes. With its bold, complex flavor profile, it adds depth and character to your meals. The 100g pack offers the ideal size for regular use and easy storage. Ideal for anyone who loves authentic Indian cuisine and wants to refine their dishes with genuine Madras curry flavor.

    Next business day delivery

    €1,99 - €11,99Unit price label€19,90/kg

  • TRS Paprika 100g TRS Paprika 100g

    TRS Paprika 100g

    16 in stock Next business day delivery

    TRS Paprika gives your dishes an intense, spicy note and a vibrant red color. This high-quality spice is perfect for stews, rice dishes, meat marinades, and vegetable stir-fries. The 100g pack offers optimal freshness and shelf life. Paprika is rich in vitamin C and antioxidants and enriches every kitchen with authentic flavor. Ideal for European and oriental cuisine.

    16 in stock Next business day delivery

    €1,99 - €5,99Unit price label€19,90/kg

  • TRS Chilli Powder Extra Hot 100g TRS Chilli Powder Extra Hot 100g

    TRS Chilli Powder Extra Hot 100g

    16 in stock Next business day delivery

    Intense chili powder with an extra hot taste for sophisticated palates. TRS Chilli Powder Extra Hot brings fiery heat to your kitchen and is perfect for Indian curries, marinades, and spicy sauces. With 100g per pack, you get a high-quality spice that has a long shelf life and gives your dishes an authentic heat. Ideal for lovers of intense flavors and adventurous cooks.

    16 in stock Next business day delivery

    €2,49 - €11,99Unit price label€24,90/kg

  • TRS Coriander Powder – Dhania Powder / Coriander Powder TRS Coriander Powder – Dhania Powder / Coriander Powder

    TRS Coriander Powder – Dhania Powder / Coriander Powder

    16 in stock Next business day delivery

    TRS Coriander Powder (Dhania Powder) is made from ground coriander seeds and has a pleasantly spicy, slightly warm aroma. This versatile spice is excellent for curries, dal, vegetable dishes, marinades, sauces, and numerous Indian and Asian dishes. Ingredients:Please take the ingredients and allergen information exactly from the packaging. Net quantity:Depending on the selected variant. Storage/Use:Store in a cool, dry place away from light. Use for seasoning and refining according to the recipe.

    16 in stock Next business day delivery

    €1,49 - €3,99Unit price label€14,90/kg

  • TRS Garlic Powder – Garlic Powder TRS Garlic Powder – Garlic Powder

    TRS Garlic Powder – Garlic Powder

    10 in stock Next business day delivery

    TRS Garlic Powder is a finely ground, aromatic spice made from dried garlic. It is ideal for seasoning curries, marinades, sauces, soups, meat and vegetable dishes, as well as many other meals. Easy to portion and versatile for everyday cooking. Ingredients:Please take the exact ingredients and allergen information from the packaging. Net quantity:Depending on the selected variant. Storage/Use:Store in a cool, dry place away from light. Use to season and refine to taste.

    10 in stock Next business day delivery

    €1,99 - €6,99Unit price label€19,90/kg

  • TRS Ginger Powder TRS Ginger Powder

    TRS Ginger Powder

    16 in stock Next business day delivery

    TRS Ginger Powder is finely ground dried ginger with an intensely spicy aroma. This versatile spice is suitable for curries, marinades, sauces, soups, rice dishes, baked goods, and drinks. Ideal for Indian, Asian, and international cuisine. Ingredients:Please refer to the packaging for the exact ingredients and allergen information. Net quantity:Depending on the selected variant. Storage/Usage:Store in a cool, dry place away from light. Use to season, cook, or bake according to taste.

    16 in stock Next business day delivery

    €1,79 - €4,99Unit price label€17,90/kg

  • TRS Cumin Powder – Ground Cumin / Jeera Powder TRS Cumin Powder – Ground Cumin / Jeera Powder

    TRS Cumin Powder – Ground Cumin / Jeera Powder

    12 in stock Next business day delivery

    TRS Ground Cumin (Jeera Powder) is finely ground cumin with a strong, warm, and spicy aroma. This versatile spice is perfect for curries, dals, rice dishes, vegetables, marinades, and many Indian as well as international dishes. Ingredients:Please take the ingredients and allergen information exactly from the packaging. Net weight:Depends on the selected variant. Storage/Use:Store in a cool, dry place away from light. Use to season and refine to taste.

    12 in stock Next business day delivery

    €2,49 - €7,99Unit price label€24,90/kg

  • TRS Amchur 100 g – Dried Mango Powder TRS Amchur 100 g – Dried Mango Powder

    TRS Amchur 100 g – Dried Mango Powder

    6 in stock Next business day delivery

    TRS Amchur is a finely ground powder made from dried unripe mangoes. This mango powder gives dishes a pleasantly fruity and sour note and is used particularly in Indian and South Asian cuisine. Ideal for seasoning curries, dals, chutneys, vegetable dishes, and marinades. Ingredients:Please take the ingredients and allergen information exactly from the packaging. Net quantity:100 g Storage/Use:Store in a cool, dry place away from light. Use to season curries, dals, chutneys, vegetables, and marinades according to taste.

    6 in stock Next business day delivery

    €2,49

  • TRS White Poppy Seeds – Khus Khus TRS White Poppy Seeds – Khus Khus

    TRS White Poppy Seeds – Khus Khus

    16 in stock Next business day delivery

    TRS White Poppy Seeds, also known as khus khus, are versatile in Indian and Asian cuisine. They are suitable for grinding and refining curries, sauces, spice blends, as well as for breads and baked goods. Ingredients:Please take the ingredients and allergen information exactly from the packaging. Net quantity:Depending on the selected variant. Storage/Use:Store in a cool, dry place away from light. Depending on the recipe, use whole, roasted, or finely ground.

    16 in stock Next business day delivery

    €2,99 - €4,99Unit price label€29,90/kg

  • TRS Garam Masala Mix 200 g – Indian Spice Blend TRS Garam Masala Mix 200 g – Indian Spice Blend

    TRS Garam Masala Mix 200 g – Indian Spice Blend

    6 in stock Next business day delivery

    TRS Garam Masala Mix is an aromatic spice blend for Indian and South Asian cuisine. It is perfect for seasoning curries, dals, rice dishes, vegetables, and other savory meals. Depending on the recipe, Garam Masala can be used during cooking or for final seasoning. Ingredients:Please take the ingredients and allergen information exactly from the packaging. Net quantity:200 g Storage/Use:Store in a cool, dry place away from light. Use to season and refine curries, dals, rice, and vegetable dishes according to taste.

    6 in stock Next business day delivery

    €5,99

  • TRS Whole Cumin Seeds TRS Whole Cumin Seeds

    TRS Whole Cumin Seeds

    16 in stock Next business day delivery

    TRS whole cumin seeds, also known as whole jeera or cumin seeds, possess a bold, warm and spicy aroma. They are used especially in Indian and South Asian cuisine for curries, dals, rice dishes, vegetables, and spice blends. The seeds can be cooked whole or lightly toasted before use. Ingredients:Please refer to the packaging for exact ingredients and allergen information. Net quantity:Depending on the selected variant. Storage/Use:Store in a cool, dry place away from light. Use whole, toast briefly, or grind as needed.

    16 in stock Next business day delivery

    €2,49 - €16,99Unit price label€24,90/kg

  • Last stock! TRS Citric Acid – Citric Acid 100 g TRS Citric Acid – Citric Acid 100 g

    TRS Citric Acid – Citric Acid 100 g

    4 in stock Next business day delivery

    TRS Citric Acid is citric acid in powder form and a versatile ingredient for the kitchen. It is used as an acidifying agent and gives food and drinks a pleasantly tart taste. Depending on the recipe, citric acid is suitable for desserts, drinks, jams, chutneys, pickled foods, and various homemade preparations. The fine powder is easy to measure and is particularly practical for Indian, Pakistani, and international cuisine. Ingredients:Citric acid Net quantity:100 g Storage:Store in a cool, dry place away from moisture. Keep tightly closed after opening. Usage:Use sparingly according to the recipe and mix into the respective ingredients. Follow the instructions and dosage on the original packaging.

    4 in stock Next business day delivery

    €2,29

  • MDH Sambhar Masala 100 g MDH Sambhar Masala 100 g

    MDH Sambhar Masala 100 g

    6 in stock Next business day delivery

    MDH Sambhar Masala is an aromatic Indian spice blend for preparing Sambhar (Sambar), the classic South Indian lentil dish. The balanced masala blend gives lentils, vegetables, and curries a savory, authentic South Indian flavor. Ideal for Sambar with dal, vegetables, and rice, as well as a spice blend for other Indian dishes. Ingredients:Spice blend for Sambhar. Please check the ingredient and allergen information on the original packaging, as recipes may be changed by the manufacturer. Net quantity:100 g Storage / Usage:Store in a cool, dry place away from direct sunlight. Use as needed for preparing Sambhar/Sambar as well as for lentil and vegetable dishes. Dosage according to taste or as per package instructions.

    6 in stock Next business day delivery

    €2,49

  • MDH Chana Masala 100 g MDH Chana Masala 100 g

    MDH Chana Masala 100 g

    9 in stock Next business day delivery

    MDH Chana Masala is an aromatic Indian spice blend for preparing Chana Masala and Chole – classic Indian chickpea dishes. This finely balanced masala blend gives chickpeas, curries, and vegetable dishes a bold, spicy, and authentic Indian flavor. Ideal for Chana Masala served with rice, naan, roti, or chapati, and perfect for Indian and Pakistani cuisine. Ingredients:Spice blend for Chana Masala. Please refer to the ingredient and allergen information on the original packaging, as recipes may be changed by the manufacturer. Net weight:100 g Storage / Usage:Store in a cool, dry place away from direct sunlight. Use as needed for the preparation of Chana Masala, Chole, chickpea curries, and other vegetable dishes. Dosage according to taste or as per the instructions on the packaging.

    9 in stock Next business day delivery

    €2,49

  • MDH Kashmiri Mirch 100 g MDH Kashmiri Mirch 100 g

    MDH Kashmiri Mirch 100 g

    6 in stock Next business day delivery

    MDH Kashmiri Mirch is finely ground Kashmiri chili powder, especially known for its vibrant red color and aromatic, spicy flavor profile. It is ideal for seasoning and refining curries, tandoori dishes, marinades, rice dishes, vegetables, and other Indian and Pakistani specialties. Kashmiri Mirch provides an intense color and is versatile in Asian cuisine. Ingredients:Kashmiri chili powder. Please refer to the ingredient and allergen information on the original packaging, as recipes may be changed by the manufacturer. Net quantity:100 g Storage / Use:Store in a cool, dry place away from direct sunlight. Use sparingly according to the desired spice level and add to curries, marinades, tandoori, rice, and vegetable dishes.

    6 in stock Next business day delivery

    €2,49

  • MDH Butter Chicken Masala 100 g MDH Butter Chicken Masala 100 g

    MDH Butter Chicken Masala 100 g

    6 in stock Next business day delivery

    MDH Butter Chicken Masala is an aromatic Indian spice blend for preparing the popular Butter Chicken (Murgh Makhani). The balanced masala blend gives the dish its typical spicy and full-bodied flavor. Ideal for creamy tomato-cream sauces with chicken and perfect in combination with basmati rice, naan, or roti. A convenient spice blend for authentic Indian cuisine at home. Ingredients:Spice blend for Butter Chicken. Please check the ingredient and allergen information on the original packaging, as recipes may be changed by the manufacturer. Net quantity:100 g Storage / Use:Store in a cool, dry place away from direct sunlight. Use for the preparation of Butter Chicken and other Indian curry dishes. Dosage according to taste or as per package instructions.

    6 in stock Next business day delivery

    €2,99

  • MDH Deggi Mirch 100 g MDH Deggi Mirch 100 g

    MDH Deggi Mirch 100 g

    6 in stock Next business day delivery

    MDH Deggi Mirch is an aromatic Indian chili powder that gives dishes a vibrant red color and a pleasantly spicy note. It is excellent for curries, dal, tandoori dishes, marinades, rice dishes, as well as vegetable and meat dishes. Deggi Mirch is particularly popular in Indian and Pakistani cuisine and can be used in many ways to season and refine traditional dishes. Ingredients:Chili-based spice blend. Please note the ingredient and allergen information on the original packaging, as formulas may be changed by the manufacturer. Net quantity:100 g Storage / Usage:Store in a cool, dry place away from direct sunlight. Use sparingly according to desired spiciness and add to curries, dal, tandoori dishes, marinades, as well as rice, vegetable, and meat dishes.

    6 in stock Next business day delivery

    €2,79

  • MDH Sabji Masala 100 g MDH Sabji Masala 100 g

    MDH Sabji Masala 100 g

    6 in stock Next business day delivery

    MDH Sabji Masala is an aromatic Indian spice blend for preparing a wide variety of vegetable dishes. The balanced masala blend gives sabji, vegetable curries, potato dishes, and vegetable stir-fries a typically spicy and aromatic flavor. Ideal for Indian and Pakistani cuisine and versatile for use with potatoes, cauliflower, peas, beans, and other vegetables. Ingredients:Spice blend for vegetable dishes. Please check the ingredient and allergen information on the original packaging, as recipes may be changed by the manufacturer. Net quantity:100 g Storage / Use:Store in a cool, dry place away from direct sunlight. Use to taste for seasoning sabji, vegetable curries, and potato or vegetable dishes. Dosage according to package instructions or as desired.

    6 in stock Next business day delivery

    €2,79

  • MDH Karahi Gosht Masala 100 g MDH Karahi Gosht Masala 100 g

    MDH Karahi Gosht Masala 100 g

    6 in stock Next business day delivery

    MDH Karahi Gosht Masala is an aromatic spice blend for preparing Karahi Gosht, a popular dish in Indian and Pakistani cuisine. The balanced masala blend gives meat dishes with tomatoes, onions, and spices a bold, savory flavor. Ideal for Chicken Karahi, lamb, and other meat dishes, and especially delicious served with basmati rice, naan, roti, or chapati. Ingredients:Spice blend for Karahi Gosht. Please check the ingredient and allergen information on the original packaging, as recipes may be changed by the manufacturer. Net weight:100 g Storage / Usage:Store in a cool, dry place away from direct sunlight. Use for preparing Karahi Gosht, Chicken Karahi, and other meat dishes. Dosage according to taste or as per package instructions.

    6 in stock Next business day delivery

    €2,49

  • MDH Garam Masala 100 g MDH Garam Masala 100 g

    MDH Garam Masala 100 g

    6 in stock Next business day delivery

    MDH Garam Masala is an aromatic Indian spice blend for numerous traditional dishes. This finely balanced masala blend gives curries, dal, vegetable, rice, and meat dishes a robust, spicy, and typically Indian flavor. Garam Masala is one of the classic spice blends of Indian cuisine and is excellent for seasoning and refining a wide variety of dishes. Ingredients:Garam Masala spice blend. Please check the ingredient and allergen information on the original packaging, as recipes may be changed by the manufacturer. Net quantity:100 g Storage / Usage:Store in a cool, dry place away from direct sunlight. Use to taste for seasoning and refining curries, dal, rice, vegetable, and meat dishes. Dosage to taste or according to package instructions.

    6 in stock Next business day delivery

    €2,79

  • MDH Karahi Chicken Masala 100 g MDH Karahi Chicken Masala 100 g

    MDH Karahi Chicken Masala 100 g

    10 in stock Next business day delivery

    MDH Karahi Chicken Masala is an aromatic spice blend for preparing Chicken Karahi, a popular dish in Indian and Pakistani cuisine. The balanced masala blend gives chicken with tomatoes, onions, and spices a robust, savory, and authentic taste. Ideal for traditional Chicken Karahi and excellent in combination with basmati rice, naan, roti, or chapati. Ingredients:Spice blend for Chicken Karahi. Please check the ingredient and allergen information on the original packaging, as formulations may be changed by the manufacturer. Net quantity:100 g Storage / Usage:Store in a cool, dry place away from direct sunlight. Use for the preparation of Chicken Karahi as well as other chicken and curry dishes. Dosage according to taste or as per packaging instructions.

    10 in stock Next business day delivery

    €2,79

  • MDH Chicken Curry Masala 100 g MDH Chicken Curry Masala 100 g

    MDH Chicken Curry Masala 100 g

    6 in stock Next business day delivery

    MDH Chicken Curry Masala is an aromatic Indian spice blend, specially formulated for preparing chicken curry and other spicy chicken dishes. This well-balanced masala blend gives curries a robust, typically Indian aroma and is excellent for dishes with chicken, tomatoes, onions, and creamy sauces. Ideal for traditional Indian cuisine and for anyone who wants to prepare authentic curry dishes at home. Ingredients:Spice blend. Please refer to the product packaging for the exact list of ingredients and allergen information. Net weight:100 g Storage / Usage:Store in a cool, dry place away from direct sunlight. Use to taste for preparing chicken curry and other Indian chicken dishes.

    6 in stock Next business day delivery

    €2,79


You have seen 120 out of 157 products

Indian & international spices

At Lebensmittel Go, discover a wide selection of Indian and international spices for aromatic dishes. From classic individual spices to popular spice blends, you will find the perfect ingredients for Indian, Pakistani, and Asian cuisine here.

Our range includes, among others, cumin, turmeric, coriander, fennel seeds, chili powder, garam masala, curry spices, and many other specialties. Discover well-known brands such as TRS and other international manufacturers.

Whether for curry, biryani, dal, meat, vegetable, or rice dishes – with the right spices, you can prepare traditional recipes and new dishes with great flavor.

Order your spices conveniently from Lebensmittel Go and discover the diversity of South Asian cuisine.

© 2026 LebensmittelGo

  • American Express
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • Visa